»V tem trenutku je zelo težko podati kakršno koli oceno spomladanske pozebe.«
»Poskušali bomo tudi doseči nadomestilo za izpad škode, vsaj primerljivo, kot je bilo v letih 2016 in 2017.«
»Pristojno ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo v prihodnjih dneh zbralo podatke o škodi ter presodilo, kateri ukrepi vlade lahko omilijo posledice že četrte velike pozebe v zadnjih šestih letih v Sloveniji.«
»Ocena neposredne škode v tekoči kmetijski proizvodnji zaradi posledic pozebe in neurij s točo presega 0,3 odstotka načrtovanih prihodkov državnega proračuna za leto 2023.«
»Zadela nas je pozeba doletela praktično na celotnem Primorskem. Najbolj so prizadete zgodnje cvetoče sadne vrste, breskve, nektarine, marelice, morda tudi kaki, ki je v fazi odganjanja. Škoda se bo pokazala tudi v vrtnarstvu, kjer so bile v rastlinjakih posajene zgodnje plodovke, bučke.«
»V tem trenutku je zelo težko podati kakršno koli oceno spomladanske pozebe. V večini primerov najdemo večje število pozeblih cvetnih nastavkov, ne pa plodičev. Govorimo torej o oceni pozeblih cvetov, kar po izkušnjah pomeni, da lahko tudi 80 odstotkov pozeblih cvetov pri na primer jablani ne pomeni izpada pridelka. Drugače je pri marelici, saj poškodovani cvetni nastavljenci pri marelicah zaradi pozebe pomenijo, da se bodo plodovi morda slabo razvili, lahko se zgodi, da bo pridelek manjši ali pa ga sploh ne bo.«
»Škoda na rastlinah je bila narejena že včeraj, današnji dan je k temu le še dodal.«
»Nujno je poskrbeti za prizadeto prebivalstvo. Še vedno nimamo ocene škode, ker ni komunikacije.«
»Ocenil je, da je nastalo za najmanj 40 milijonov evrov škode in da slovenskega sadja letos skoraj ne bo.«
»Letos že zdaj vsaj pri meni opažam, da je že 30 odstotkov izpada zaradi pozebe.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju